Jak vybrat vhodnou podlahu do místnosti?

Jak vybrat vhodnou podlahu do místnosti?

Podlaha je jednou z nejdůležitějších součástí každé místnosti. Vybrat správnou podlahu je ovšem náročnější úkol, než se může zdát. Zejména pokud nevíme, na co se zaměřit. Po přečtení tohoto článku budete mnohem lépe vědět, podle čeho se rozhodnout, a proto vám výběr podlahy půjde lépe od ruky.

Vybírejte podle funkce

 Nejjednodušší postup, jaký můžete zvolit, je rozhodovat se podle funkce místnosti, do které hodláte podlahu pořídit. Různé materiály mají odlišné vlastnosti, a některé z nich nejde použít v určitých místnostech.

Místnosti v domě můžeme rozdělit v zásadě do čtyř skupin podle funkce. Pro každou z těchto skupin se potom hodí jiný typ materiálu na podlahu.

Obývací pokoj a jídelna

 Obývací pokoj i jídelna slouží částečně jako odpočinkové místo, ale částečně také pro setkávání s přáteli a širší rodinou. Podlaha by zde měla být reprezentativní a designová, ale zároveň příjemná na pohled i dotek.

Jako materiál je vhodné zejména dřevo, plovoucí podlaha, ale i vinyl, PVC či menší koberce. Naopak se nedoporučuje využívat studené materiály jako kámen, dlažbu či celoplošné koberce. Ty naopak omezují vaše možnosti ohledně designu celé místnosti.

Ložnice a dětský pokoj

 Ložnice i dětský pokoj představují jednu z nejintimnějších částí celé domácnosti. Podlaha by zde měla být volená zejména s ohledem na pohodlí a bezpečnost velkých i malých obyvatel. Podlaha by měla být teplá, a pohodlná pro bosou nohu.

Z materiálů se opět hodí nejvíce dřevo, vinyl, a koberec. Naopak mimo by měly zůstat studené materiály jako kámen, dlažba či PVC v rolích.

Koupelna, kuchyně a technické místnosti

 V těchto místnostech musí podlaha vydržet vliv vody, ale i dalších tekutin a nečistot. Zejména v technických místnostech pak také možné mechanické poškození. Materiál použitý na podlahu by měl být především odolný a snadno čistitelný.

 Vhodná je tedy samozřejmě dlažba, ale i vinyl a PVC. Plovoucí podlaha a dřevo byste ovšem měli z těchto míst vynechat.

 Chodba či další vstupní místnosti

 Tyto místnosti zákonitě vidí jakýkoliv host, který přichází do vaší domácnosti. Takže i podlaha by měla být náležitě reprezentativní. Zároveň musí být dostatečně odolná na to, aby vydržela mechanické poškození i špínu a vodu.

Jako nejvhodnější materiál tedy vychází vinyl, PVC, ale i dlažba. Plovoucí podlaha, dřevo, či koberec je ovšem ošemetnou volbou, především kvůli odolnosti a náročnému čištění.