Až 95% starých dřevěných parket je možno renovovat do takové podoby, jako by byla krytina nově položena.

Renovace zahrnuje:

  • výměnu obvodových lišt
  • vybroušení starého laku
  • vytmelení spár a vybroušení pod lak
  • povrchovou úpravu dle přání zákazníka olej nebo lak

K broušení parket a dřevěných podlah používáme bezprašné přístroje. Nejprve je podlahová krytina přebroušena, poté je provedeno celoplošné přetmelení a následuje další broušení. Následně pak povrchová úprava podlahy podle přání zákazníka. Povrch dřevěných podlah je třeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnil jeho původní vzhled a užitná hodnota. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové nebo lakové systémy.

Olejování podlahy

Olejování podlahy je tradiční cestou ochrany dřeva v interiéru pomocí olejových systémů, které se vyskytují i na současném trhu. Mnoho projektantů dává přednost při výběru olejům pro jejich přírodní původ. Když je prováděna správná aplikace a údržba, dostanou takto ošetřené dřevěné podlahy báječný vzhled přirozeného matového povrchu. Obzvláště tmavé druhy dřeva olej oživuje. Na světlých druzích dřeva, jako jsou javor, jasan nebo buk, jsou vždy velmi důležité jejich čištění a údržba, protože na těchto podlahách ošetřených olejem jsou nečistoty vždy viditelnější. Podlaháři pak musí při první aplikaci olej nanést v dostatečném množství a správným způsobem.

Olej dřevo napouští a důvod, proč je olej oblíben spočívá ve skutečnosti, že škrábance nejsou viditelné a hlubší stopy, jako např. po jehlových podpadcích, se dají odstranit čištěním a místní opravou.

Lakování podlahy

Specifikace lakových systémů nabízí některé zřetelné výhody. Lakovaná podlaha poskytuje povrch, jenž má vysokou odolnost proti oděru, je atraktivní, nenáročný na údržbu a čištění a s možností různých stupňů lesku. V závislosti na požadované představě zákazníka lze použít běžně dostupné lakové systémy s výběrem matu, polomatu i lesku. Laky nabízí protikluzné vlastnosti podle různých požadovaných norem, jsou vhodné pro aplikace na sportovní podlahy.

Zcela podstatný rozdíl mezi olejovanými a lakovanými podlahami je v jejich programech na čištění a údržbu. Tato skutečnost pak hraje velkou roli při výběru aplikací těchto systémů. Požadavky jsou velmi enormní. Pokud je prováděno dobré základní čištění spolu s dostatečnými čistícími zónami, lze lak po několika letech pouze mezibrousit a znovu přelakovat. Naopak u podlah ošetřených olejem musí být k udržení jejich požadovaného vzhledu prováděna pravidelná údržba. Tato závisí na stupni a účelu provozu.